07/07/2022

Chorwacja na dwóch kołach: Wyspa Pag

Wyspa Pag to jedno z moich ulubionych miejsc w Chorwacji. Wyspa księżycowa, zupełnie inna niż pozostałe. Z dobrej jakości drogami, po których kilometry na rowerze kręcą się same. W połowie maja to oaza spokoju i raj dla rowerzystów, o ile bura nie da się we znaki.
Chorwacja. Wyspa Pag na rowerze
Wyspa Pag to jedno z moich ulubionych miejsc w Chorwacji. Wyspa księżycowa, zupełnie inna niż pozostałe. Z dobrej jakości drogami, po których kilometry na rowerze kręcą się same. W połowie maja to oaza spokoju i raj dla rowerzystów, o ile bura nie da się we znaki.
Chorwacja - wyspa Pag na rowerze

Wyspa Pag - gdzie się zatrzymać

 
Mój plan objazdowego odkrywania Chorwacji nie zakładał tego, że spędzę na wyspie więcej niż jeden dzień. W drodze z Parku Narodowego Jezior Plitwickich >>> (link ro relacji) zarezerwowałam nocleg w miejscowości Jovici (Apartmani Niko >>> link do strony >>>), która stała się punktem wypadowym do zwiedzania wyspy Pag, Parku Narodowego Paklenica, Zadaru i okolic. Sam apartament mogę szczerze polecić ze względu na bardzo niskie ceny, ładne i nowoczesne wnętrza, miłych właścicieli i możliwość przechowania rowerów. Sama miejscowość nie jest zbyt atrakcyjna, nie wyjdziemy z balkonu na plażę, bo do najbliższej dzielą nas 2 km w linii prostej. Za to z okna możemy podziwiać cudowne zachody słońca i piękne pasmo górskie Welebit. Jeśli tak jak ja, jesteś mobilny, to miejsce przypadnie Ci do gustu.


Paski most


Most Pag łączy wyspę Pag z chorwacką częścią kontynentu. Ma długość 301 metrów i szerokości 9 metrów. Jego łuk o długości 201 metrów wznosi się 35 metrów nad cieśniną Adriatyku zwaną Ljubačka vrata. Został otwarty 17 listopada 1968 r. i jest bezpłatny.
Chorwacja - paski most
Most ustanowiliśmy punktem startowym zwiedzania wyspy Pag. Jest oddalony o 15 km od miejscowości Jovici, w której zatrzymaliśmy się. Na moście można zostawić samochód obok sklepu z lokalnymi produktami. Aplikacja mapy.cz pokazuje miejsca parkingowe w części kontynentalnej, jak i na wyspie. W maju nie płaciliśmy za parking, tylko z grzeczności zapytaliśmy obsług sklepu, czy możemy zostawić samochód na pół dnia. Miejsca w rzeczywistości nie są oznaczone, jako parking. Przy okazji polecę zaopatrzenie się w sklepach w przepyszny paski ser, rakiję i inne specjały. :)
Chorwacja: most na wyspę Pag. W tle góry Welebitu.

Wyspa Pag - atrakcje


Wybierając opcję zwiedzania wyspy na rowerze, jeden dzień to zdecydowanie za mało, żeby odkryć wszystkie atrakcje. Ale atrakcją samą w sobie jest po prostu jazda na rowerze, z górami w tle i księżycowym krajobrazem na horyzoncie.
Chorwacja na rowerze - wyspa Pag

Povljana 

To miejscowość, do której skręciliśmy przez przypadek jadąc z paskiego mostu. Zjazd z głównej drogi okazał się dobrym wyborem. Nie męczyła nas bliskość samochodów, za to poczuliśmy klimat wyspy. Mijaliśmy kamienne murki, które są grodzonymi pastwiskami dla owiec. Tych jednak nie spotkaliśmy wiele na wyspie. Sama miejscowość będzie dobrą oazą dla osób, które lubią ciszę i spokój. W połowie maja całe zaplecze turystyczne dopiero budzi się do życia. Co prawda działają kempingi i można zarezerwować nocleg w apartamentach, jednak branża gastronomiczna ma jeszcze przestój. Povljana jest senna przed sezonem, dlatego bocznymi (i dość dzikimi) ściekami opuszczamy ją. 
 
Chorwacja - Povljana

Salty route 

To ścieżka rowerowa wzdłuż solany. Sama jazda nie należy do przyjemnych, bo pod kołami mamy momentami wyboistą ścieżkę i raz za jakiś czas mijamy wysypisko śmieci.

Solana Pag 

Jest największym producentem soli morskiej w Chorwacji, a jej działalność opiera się na tysiącletniej tradycji produkcji soli na wyspie Pag. Solana to manufaktura, w której poprzez naturalne odparowywanie wody z solanki, pochodzącej z morza uzyskuje się biodynamiczną, ekologiczną i leczniczą sól. Tutejszy mikroklimat, duża liczba słonecznych dni w ciągu roku, wiejące wiatry, gołe kamienie i bardzo skąpa roślinność tworzą niepowtarzalny krajobraz.

Solany na wyspie Pag należą do najstarszych na wschodnim wybrzeżu Adriatyku, pierwsze wzmianki o nich pojawiły się już w X wieku. 
Chorwacja -- solany na wyspie Pag

Stare miasto Pag 

Ze starego miasta zachowało się niewiele: romański kościół Matki Bożej z posągiem Matki Bożej i pozostałości klasztoru franciszkańskiego. Miejsce jakby zapomniane i trochę zaniedbane. Zwiedziliśmy, bo było po drodze, w innym wypadku raczej minęlibyśmy go. Ze wzniesienia rozciąga się ładny widok na miasto Pag, a przed klasztorem można zaczerpnąć zimnej wody.
Chorwacja - Stare miasto Pag

Miasto Pag 

To oaza spokoju w połowie maja. Klasztor benedyktyński Św. Margarity, most Katine, urocza promenada i kilka knajpek to tyle, co ma do zaoferowania. Potraktowaliśmy je przejazdem, bo przyjemnie się jechało wzdłuż pustego o tej porze roku wybrzeża. 
Chorwacja - miasto Pag atrakcje

Kościół św. Mikołaja (Sveti Mikula) 

Położony na skraju wyspy, z dala od atrakcji turystycznych. Choć atrakcją samą w sobie może być dotarcie do tego miejsca. Malutka plaża, krystalicznie czysta woda i ciepła — a to rzadkość w Chorwacji o tej porze roku. Rower to nie jest dobry środek transportu do tego miejsca. Z miasta Pag do pewnego momentu prowadzi droga asfaltowa, później prowadzi tam szlak trekkingowy Mikula. Najlepiej dojść tam piechotą, w butach o pełnej zabudowie. Trud wędrówki, a w naszym przypadku trud jazdy na rowerze, w czasie której koła zakopywały się w ostre kamienie, wynagrodził krajobraz.
Chorwacha Wyspa Pag - księżycowy krajobrazNa szlaku trekkingowym Mikula
Chorwacha Wyspa Pag - księżycowy krajobrazNa szlaku trekkingowym Mikula
Chorwacja - Wyspa Pag atrakcje - ruiny kościoła św. MikołajaRuiny kościoła św. Mikołaja. Tuż pod nimi niewielka plaża. W połowie maja woda w tym miejscu była ciepła, a temperatura powietrza zbliżała się do 35 stopni. :)

Szlak trekkingowy Druga strona księżyca - Druga strana Mjeseca 

To właśnie na tym szlaku oczarowała mnie wyspa i księżycowy krajobraz. Pomimo trudów, warto było dostać się w to miejsce. Uważam, że tę okolicę wyspy polubią fani outdooru. Tej nazwy nie trzeba tłumaczyć, a klimat miejsca trzeba po prostu poczuć - najlepiej z czapką na głowie, butelką wody w zapasie i wygodnymi, pełnymi butami.
Szlak trekkingowy Druga strona księżyca - Druga strana MjesecaSzlak trekkingowy Druga strona księżyca - Druga strana Mjeseca

Mam nadzieję wrócić kiedyś na wyspę Pag i odkryć inne miejsca: via ferraty, szlaki turystyczne, gaje oliwne i piękne plaże na pewno znajdą się w moich planach. Na kolejny raz zarezerwuję sobie kilka dni na zwiedzanie wyspy. Jednodniowy wypad na rowerze zdecydowanie mi nie wystarczył, ale za to zainspirował na przyszłość.

Wyspa Pag - ciekawostki

  • Pag jest piątą co do wielkości wyspa Chorwacji (długość: 60 km, szerokość: 2 do 10 km, powierzchnia: 284,18 km²).
  • Pag ma najdłuższą linię brzegową z wszystkich chorwackich wysp: 302,47 km.
  • Najwyższy punkt wyspy, Sveti Vid, wznosi się 348 m n.p.m.
  • Największe miasto na wyspie również nosi nazwę Pag.
  • Na wyspie wypasa się około 40 000 sztuk owiec.
  • To dzięki nim mieszkańcy wytwarzają niepowtarzalny paški sir, będący lokalną specjalnością o europejskiej sławie.
  • Bura, czyli suchy i bardzo silny wiatr, jest odpowiedzialny za ukształtowanie terenu. Wyspa jest skalista, a na kamienistych polach występuje drobna roślinność.
  • Pag, z powodu ukształtowania i specyfiki terenu, nazywany jest też Wyspą księżycową.
Chorwacja - wyspa Pag - owce

Jeśli planujesz wyjazd na Chorwację, zachęcam Cię do zajrzenia do innych wpisów