Kiedy najlepiej odwiedzić Park Narodowy Jezior Plitwickich?
W tym roku odwiedziłam park po raz drugi. Stwierdziłam, że po 7 latach warto wrócić w to miejsce. Poza tym jestem miłośniczką natury i aktywnej turystyki. Nie mogłam więc odpuścić możliwości odwiedzenia parku, będąc w Chorwacji.
Jak zaplanować wizytę w Parku Narodowym Jezior Plitwickich?
Także gdzieś na węgierskiej autostradzie zarezerwowałam nocleg na 1 noc w miejscowości Jezerce i kupiłam bilety do parku. I to była opcja, z której byliśmy naprawdę zadowoleni. Do naszego miejsca noclegowego dotarliśmy późnym popołudniem, mogliśmy coś zjeść i wypocząć po podróży. Kolejnego dnia wstawaliśmy wcześnie, chcieliśmy jak najszybciej znaleźć się w parku, bo planowaliśmy przejść dość długą trasę i ruszyć w dalszą podróż po Chorwacji. Ale niezależnie od tego, jaką trasę chcesz zaplanować, to warto zwiedzanie parku zacząć jak najwcześniej. Im później, tym więcej turystów na szlakach i wyższe temperatury.
Pierwszy rezerwat na tym terenie został założony w roku 1928. Park narodowy natomiast rozpoczął swą działalność w kwietniu 1949 r. Granice, kilkakrotnie poszerzane, ostatecznie w 1997 r. objęły powierzchnię 29 500 ha. W 1979 Park Narodowy Jezior Plitwickich znalazł się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Zwiedzać Park można kilkunastoma różnymi trasami, na których są odcinki do pokonania pieszo, niewielkimi statkami pasażerskimi (kursują na jeziorze Kozjak) oraz pociągami drogowymi. Trasy przygotowane są i oznakowane tak, aby dostosować ich stopień trudności do indywidualnych możliwości turystów: najkrótsze z nich zajmują do 2 godzin, najdłuższe – do 8 godzin wędrówki. Niedozwolone jest jednak opuszczanie oznakowanych ścieżek, a także biwakowanie, rozpalanie ognisk, łowienie ryb, kąpiel w jeziorach itp.
Jaką trasę wybrać w Parku Narodowym Jezior Plitwickich?
Jak wyglądało nasze zwiedzanie Plitwickich Jezior?
Na stronie parku pod tym linkiem >>> możesz zerknąć na mapy z propozycjami tras. Każda z nich jest bardzo dobrze oznaczona i nie zgubisz się na miejscu.
Park Narodowym Jezior Plitwickich — jak się przygotować?
Woda. Dla mnie to takie „must have” nieważne gdzie idę. Butelkę mam zawsze ze sobą, bez niej nie ruszam na żadną wycieczkę.
Ubranie i buty. Postawmy na wygodę. Ja miałam na sobie rzeczy turystyczne i wygodne zabudowane buty. Buty były dla mnie podstawą, bo to dzięki nim mogłam wdrapać się po leśnych, nieraz stromych ścieżkach, do punktów widokowych. Myślę, że w sandałach nie odważyłabym się lub skończyłoby się to kontuzją. Nakrycie głowy przyda się przy wyższych temperaturach. Poza ciuchami warto też nałożyć na siebie krem z filtrem.
Park Narodowym Jezior Plitwickich — ceny biletów
Są inne w sezonie niskim i wysokim. 14 maja za dwa normalne bilety zapłaciłam 360 kun. Kupowałam je dzień wcześniej i płaciłam online. Rezerwując bilety, wybierasz wejście 1 lub 2 i godzinę wejścia do parku. Warto zarezerwować bilety z wyprzedzeniem, bo na każdą godzinę jest ograniczona liczba wejść.
Park Narodowym Jezior Plitwickich — parking
My po 7 godzinach zapłaciliśmy około 30 zł, to jakieś 7/8 kun za godzinę. Za parking można płacić kartą lub gotówką. Zaletą parkingu było dużo możliwości pozostawienia samochodu w cieniu. Wiele osób za wadę może uznać to, że parking jest w lesie, gdzie teren jest nierówny. Dlatego, kto rano wstaje, ten fajne miejsce na parkingu dostaje. :)