25/05/2021

Pieniny: Sokolica + Trzy Korony = pętla z Krościenka nad Dunajcem

PIĘKNE to są góry
Te nasze Pieniny,
Sięgają szczytami,
Aż do chmury sinej!
Artur Oppman, Abecadło Polskich Dzieci w Krajobrazach, O, o

Zapraszam na relację z majowej wędrówki w jednym z piękniejszych pasm górskich Polski.

 Przebieg trasy: Krościenko - Sokolica - Zamkowa Góra - Trzy Korony - Przełęcz Szopka - Bańków Gronik - Krościenko

 

 
   

👉👉👉LINK DO TRASY >>>Krościenko nad Dunajcem - Przełęcz Sosnów - Sokolica


Długość odcinka: 3.4 km, czas przejścia: 1.30 h, suma podejść: 377 m, suma zejść: 50 m

To tutaj rozpoczęliśmy wędrówkę, zostawiając samochód na bezpłatnym parkingu pod Delikatesami Centrum. Do początku szlaku dzieliło nas kilka kroków. Ruszyliśmy więc szlakiem w kolorze zielonym, żeby po kilometrze opuścić teren zabudowany i wejść na leśną ścieżkę. od razu rzuciłA się w oczy wszechobecna zieleń w ogrodach i lesie. Przez pierwsze dwa kilometry bez wysiłku fizycznego możemy zachwycać się otoczeniem, szlak bowiem prowadzi po płaskim terenie, wzdłuż Dunajca. Następnie odbija dość mocno w las i na odcinku półtora kilometra pokonamy prawie 350 metrów podejścia. To sporo i nasze mięśnie z pewnością to odczują. :) Niemniej na szlaku znajduje się kilka miejsc, gdzie możemy odpocząć. Zobaczcie, jak przebiega szlak na szczyt Sokolicy.


Pieniński Park Narodowy - opłaty


Kilka minut przed szczytem znajduje się punkt poboru opłat. Pieniński Park Narodowy nie pobiera opłat za wstęp. Opłaty pobierane są jedynie za udostępnienie niektórych obiektów i obszarów.
  • ruiny Zamku Czorsztyn: 8,00 zł - bilet normalny, 4,00 zł - bilet ulgowy
  • wystawa przyrodnicza w Dyrekcji Parku – 2,00 zł
  • galeria widokowa na szczycie Trzech Koron i Sokolicy 20 kwietnia - 31 maja i 1 września - 31 października: 6,00 zł - bilet normalny, 3,00 zł - bilet ulgowy *
  • galeria widokowa na szczycie Trzech Koron i Sokolicy 1 czerwca - 31 sierpnia: 8,00 zł - bilet normalny, 4,00 zł - bilet ulgowy * 
  • szlak wodny w przełomie Dunajca: 5,00 zł - bilet normalny, 3,00 zł - bilet ulgowy **

Opłaty pobierane wyłącznie w gotówce, brak możliwości płacenia kartą.

* Opłaty pobierane są w okresie od 20.04 do 31.10. Bilet wykupiony na Trzech Koronach jest ważny w tym samym dniu na Sokolicy i odwrotnie. W okresie 1.11 do 19.04 nie pobiera się opłat.

** Opłata pobierana w okresie od 1.04 do 31.10 w kasach na przystaniach flisackich w Sromowcach Kątach i Sromowcach Niżnych. W okresie 1.11 do 31.03 szlak zamknięty.

Informacje za https://www.pieninypn.pl


Sokolica szczyt


Sokolica wznosi się na wysokość 747 m. Nazwa szczytu pochodzi od tego, że dawniej gniazdowały w niej sokoły. Szczyt jest bardzo dobrym punktem widokowym na Pieniński Przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie i Tatry Wysokie. Niestety z powodu dynamicznych warunków pogodowych nie mogliśmy się cieszyć pełną panoramą, ale to, co zobaczyliśmy i tak wprawiło nas w ogromny zachwyt. Zresztą spójrzcie tylko…

Północne stoki Sokolicy porasta las bukowo-jodłowy, a na szczycie rośnie kilka reliktowych sosen. W latach 90. przeprowadzono badania na kilku z nich i naukowcy oszacowali, że miały wtedy ok. 550 lat i były najstarszymi sosnami w Polsce!

Południowe, skalne ściany opadają uskokami prawie pionowo w 310-metrową przepaść do przełomu Dunajca. Najwyższy uskok pod szczytem Sokolicy to pionowa niemal ściana 100 m wysokości.

 

Sosna na Sokolicy


Liczy ponad 500 lat i jest gatunkiem sosny zwyczajnej. Rośnie dokładnie 0,7 m pod szczytem Sokolicy, powyżej kilkunastu innych sosen reliktowych. W 2018 najsłynniejsza sosna, uznawana za ikonę tego miejsca, została uszkodzona przez śmigłowiec podczas akcji ratunkowej. Gałąź wisiała na kawałku łyka i podjęto decyzję o jej odcięciu. Ranę zabezpieczono środkiem grzybobójczym, co wymagało użycia sprzętu alpinistycznego. Przyrodnicy z Pienińskiego Parku Narodowego oceniają, że drzewo może obumrzeć. Nie ustalono, czy odłamany konar był pędem głównym, ale z pewnością przez długi czas odgrywał rolę pędu przewodniego. Na odłamanym konarze, którego wiek oszacowano wstępnie na ok. 160 lat, stwierdzono występowanie kilkudziesięciu gatunków epifitów, w tym 21 gatunków porostów, 5 gatunków grzybów nieporostowych, jeden gatunek śluzowca i jeden gatunek mchu. Przebadano również igły sosny i okazały się być zdrowe.


Sokolica - Czertezik - Burzana - ruiny Zamku Pienińskiego - Trzy Korony


Długość odcinka: 5.7 km, czas przejścia: 2.31 h, suma podejść: 597 m, suma zejść: 362 m

Trasa z Sokolicy na Trzy Korony będzie składała się z wielu podejść i zejść, a widoki i atrakcje po drodze zmuszą do odpoczynku i zatrzymania się na chwilę lub chwil kilka. Dlaczego? Zejście z Sokolicy na Przełęcz Sosnów to trasa, którą już wcześniej poznaliśmy. Dalej z przełęczy szlak w kierunku Czertezika powoduje mocniejsze bicie serca i przyspieszony oddech. Ale warto podjąć ten wysiłek, bo widok, który znajduje się niedaleko szczytu znów powoduje rozwarcie źrenic. Szerokie! 

W drodze na Czertezik:

Czertezik wznosi się na 772 m, a jego nazwa pochodzi od dawnej polany Czertezik. Południowy stok jest stromy, opada do Dunajca i głębokiej doliny Pieńskiego Potoku oddzielającej Pieninki od Masywu Trzech Koron. Poniżej wierzchołka znajduje się w nim skalne urwisko o wysokości ok. 35–40 m, niżej stromizny porośnięte są rzadkim lasem sosnowo-bukowym.


Z Czertezika niebieski szlak w kierunku Trzech Koron jest początkowo wąski, eksponowany, prowadzi nad mocno opadającymi w dół zboczami. Informuje nas o tym tabliczka pod szczytem. Ten fragment nie jest długi, jednak zachować należy czujność, zwłaszcza w sezonie, kiedy ruch jest znacznie większy. Pomocne w pokonaniu najtrudniejszego terenu okażą się poręcze. Kiedy już zostawimy trudności za sobą, szlak okaże się całkiem przyjemnie poprowadzony i przygotowany. W drodze do kolejnego punktu, to jest ruin Zamku Pienińskiego, spotkamy ujęcie wody, punkt wypoczynkowy i polany, na których można odsapnąć.

Ruiny Zamku Pienińskiego


Są położone pod wierzchołkiem Zamkowej Góry. Do budowy zamku przystąpiono ok. 1280 roku. Zleceniodawcą była najprawdopodobniej św. Kinga. Zamek był niewielki, ograniczony położeniem, wtopiony w naturalne skalne grzbiety. Posiadał mury obronne o długości 88 m i grubości 1 m, które wykonano z miejscowych skał wapiennych. Posiadał prawdopodobnie drewnianą nadbudowę. Dzisiaj miejsce to jest zabezpieczone, a tablice informacyjne opisują dzieje tego miejsca, nad którym czuwa święta Kinga.


Trzy Korony

Z Góry Zamkowej ruszamy dalej, oczywiście pod górę, na Trzy Korony. Trasa liczy ledwie 1,1 km, ale 250 metrów podejścia odczują nawet zaprawieni turyści. Przed platformą widokową znajduje się punkt poboru opłat. Jeśli wcześniej odwiedziliśmy Sokolicę i kupiliśmy bilet wstępu, możemy okazać go kontrolerowi. Bilet ten pozwala nam na wejście na Sokolicę i Trzy Korony jednego dnia.

A co oferuje nam panorama z Trzech Koron?

Doskonały widok na Pieniński Przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego, a także na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. Przy dobrej pogodzie widać odległą o 63 km Babią Górę. 

Nie dziwi więc, że to jeden z najczęściej wybieranych kierunków w Pieninach. Nie dość, że panorama jest rozległa, to oferuje prawdopodobnie najwspanialszy widok jaki można oglądać w polskich górach. Naprawdę. :) Tylko spójrzcie.

 

Droga na platformę widokową jest pięknie położona. Nie dość, że oferuje piękne panoramy, to możemy podziwiać porośnięte skały.


Droga powrotna do Krościenka to w sumie taka formalność: 4.4 km, 1.07h, z przerwą na zdjęcia na Przełęczy Szopki. Stąd można podziwiać majestatyczne Tatry i planować kolejne wędrówki.

A tutaj zbliżamy się do końca naszej wędrówki...

 

Może zainteresuje Cię także

Beskid Żywiecki w najpiękniejszej odsłonie. Hala Boracza - Lipowska - Rysianka - Żabnica >>>