01/03/2022

Włochy, Jezioro Garda: ferrata Via dell'Amicizia

Utworzona w 1972 roku z okazji stulecia Towarzystwa Alpinistów Trydenckich, Ferrata Via dell'Amicizia jest powszechnie znana z pionowych, niezwykle długich drabin i fantastycznych widoków na Riva del Garda i jezioro.

Jezioro Garda: ferrata Via dell'Amicizia

 

Ferrata Via dell'Amicizia - trudności

Ferrata Via dell'Amicizia to raczej średnio trudna trasa (B/C) z długimi przejściami po drabinach i stromym, nieco męczącym terenem spacerowym.

Nie wybierajcie jej na początek swoich przygód z ferratami. Niech przewaga trudności o stopniu B nie zwiedzie was. Pokonując ją, przydadzą się: pewność stąpania, mocna odporność na ekspozycje i dobry poziom sprawności.

Podejście jest męczące i wymagające, ponieważ do pokonania jest co najmniej 1200 metrów różnicy wzniesień. Wczesny start jest bardzo wskazany, zwłaszcza latem, ponieważ na szlaku może być bardzo gorąco.
 
Data przejścia: 12.09.2021

Ferrata Via dell'Amicizia - wyposażenie

  • kask
  • uprząż + lonża
  • funkcjonalna odzież w góry
  • buty z podeszwami Vibram lub podobnymi
  • rękawiczki na via ferraty
  • zapas wody

 

Ferrata Via dell'Amicizia - mapa trasy

 
 

Via ferrata Via dell'Amicizia - główne punkty na trasie


Riva del Garda (77 m) - Bastione (212 m) - Cappella di Santa Barbara (625 m) - Cima SAT (1246 m)


Odcinek: Riva del Garda (77 m) - Bastione (212 m)

Dojść do początku ferraty możemy na kilka sposobów. Zostawiliśmy samochód na parkingu z dala od centrum. Był darmowy, co nas bardzo ucieszyło. Do czerwonego szlaku mieliśmy kilkadziesiąt metrów, a nasz wariant okazał się czymś przyjemnym na rozgrzewkę. Szlak prowadzi leśnymi ścieżkami, które nieco chronią od ciągle mocnego wrześniowego słońca. Bastion, nasz pierwszy punkt krótkiej przerwy, okazał się dość popularnym celem wędrówek. Niestety, okazji na uchwycenie go bez tłumów nie miałam, jednak zachęcam zatrzymać się tam po drodze. Niby nieco ponad 200 metrów n.p.m., a widok całkiem przyjemny.


Odcinek: Bastione (212 m) - Cappella di Santa Barbara (625 m)

Cóż, nie będę zachwycać się ścieżką, która wiedzie coraz bardziej w górę. Człowiek idzie, poci się coraz bardziej, widoków po drodze nie ma zbyt wielu. Pić mu się chce niemiłosiernie. Widoków się chce także. I ten człowiek sprawdził sobie wcześniej na mapie, że za niedługo jest jakieś schronisko i to w fajnym punkcie widokowym. I co? To, że schronisko (Capanna Santa Barbara, 560 m) zamknięte (dopiero po fakcie przeczytałam, że schronisko jest czynne w czasie lata, tylko w weekendy), a reszta się zgadzała. Można było przycupnąć na chwilę na ławach, odkleić plecak od pleców i zjeść rozpływającego się batona.

 
Kościół św. Barbary (625 m - 1,45 h od Riva del Garda). Zbudowany w 1927 roku przez górników, którzy pracowali przy elektrowni Ponale.
 
Cappella di Santa Barbara


Odcinek: Via Ferrata dell’Amicizia - Cima SAT

Początek ferraty jest dość przyjemny, mamy do czynienia z trudnościami A, A/B. Dużo tutaj spaceru, czasem zabezpieczonego linami. Powoli pokonujemy skalne stopnie i nabywamy wysokości.
 
Jezioro Garda: ferrata Via dell'Amicizia
Jezioro Garda: ferrata Via dell'Amicizia 
Po 20 minutach docieramy do pierwszej drabiny (B, B/C). Długą drabinę przerywa pośrodku niewielka platforma. Fajne miejsce do zrobienia kilku zdjęć, bo widoki zapierają dech. 

Jezioro Garda: ferrata Via dell'Amicizia drabiny
Jezioro Garda: ferrata Via dell'Amicizia

Po pierwszych trudnościach, emocje powoli stygną w czasie przyjemnego, łatwego przejścia (A, A/B) do… kolejnej drabiny (B). I to tak naprawdę ona jest zwieńczeniem trudności tej ferraty.  

Jezioro Garda: ferrata Via dell'Amicizia drabiny
Jezioro Garda: ferrata Via dell'Amicizia drabiny
 
Dalsza wędrówka (A, A/B) wiedzie trochę przez las i prowadzi nas do wspaniałych punktów widokowych, oznaczonych na mapie. Przez kilka małych serpentyn docieramy do podnóża niewielkiego szczytu. Używając ostatniej drabiny (B, B/C) i ostatniej liny stalowej stajemy na małym, przestronnym szczycie z flagą i podziwiamy widok Arco, Riva i jezioro Garda, jak a także Monte Baldo i Brenta.
 
Jezioro Garda: ferrata Via dell'Amicizia, Cima SAT
Jezioro Garda: ferrata Via dell'Amicizia, Cima SAT 
Zejście: Schodzimy ze skały szczytowej pionowym przejściem via ferrata (B), co ponownie wymaga koncentracji i mocnego chwytu. Później ściągamy z siebie sprzęt do via ferrat. Przez niezliczone serpentyny schodzimy stromo w dół do naszego punktu startowego w Riva del Garda.
 
 
 

Via ferrata via dell'amicizia - topo

Źródło grafiki: www.bergsteigen.com