20/10/2019

Słowenia poza szlakiem, przystanek: Lublana

Lublana okazała się przyjemnym odpoczynkiem od alpejskich wędrówek. Zwiedziliśmy ją trochę "na czuja", bez map i przewodników. Dobrze jest czasem schować telefon do kieszeni i powłóczyć się po klimatycznych uliczkach.


Stolica Słowenii jest niewielka, a przebywając w niej kilka godzin nie czuliśmy się, jakbyśmy zwiedzali stolicę. Spodziewaliśmy się tłoku na ulicach Starego Miasta, uporczywych przepychanek, natrętnych sprzedawców pamiątek. Nic z tego nas nie spotkało. Polubiliśmy to miasto za ładną i zadbaną przestrzeń, za spacer z historią w tle, za praktyczność i oszczędność w projektowaniu przestrzeni, za kameralne knajpki i za... znośne ceny. ;) 

Katedra Świętego Mikołaja w Lublanie - katedra rzymskokatolicka, pochodzi z początku XVIII wieku. Katedra ozdobiona jest freskami Matevža Langusa. We wnętrzu wyróżniają się różowe marmury, biały stiuk oraz liczne złocenia.

Smoczy Most

Targ pod wzgórzem zamkowym


Lublana to miasto, do którego warto wpaść choćby przejazdem jak my, przejść się nad brzegiem uroczej Ljubljanicy i poczuć klimat okolicy. Deptak nadbrzeżny ciągnie się wzdłuż ścisłego centrum. Nad brzegiem Ljubljanicy znajdują się liczne knajpki, kawiarenki i sklepiki. Warto także zejść z głównych uliczek i dotrzeć w wąskie zaułki. Warto pomaszerować lub wjechać kolejką na wzgórze zamkowe i popatrzeć na miasto z góry 

Panorama ze wzgórza zamkowego

 Plac zamkowy

 Widok ze wzgórza zamkowego i przetaczające się po okolicy deszczeZ pozdrowieniami
AgnieszkaMoże zerkniesz

👉Słowenia poza szlakiem, Jezioro Bohinj>>>

👉Triglav 2864 m n.p.m. - święta góra Słoweńców>>>

👉Prisojnik 2546 m - via ferrata Prednje Okno>>>

👉Jalovec 2645 m - słoweński Matternhorn>>>

👉Alpy Julijskie, Špik - 2472 m n.p.m.>>>

👉Prisojnik 2546 m - ferrata Hanzova Pot>>>