Ferrata Ramsauer to bardzo widokowy żelazny szlak w bezpośrednim sąsiedztwie Dachstein. Zaserwuje nam umiarkowane trudności, zdjęcia towarzyszy w śmiesznej pozie, rozkoszowanie się widokami, dość długą wędrówkę połączoną ze wspinaczką. Przede wszystkim - wspaniałą przygodę. Zresztą sami zobaczcie.
Mapa trasy
Link do trasy >>>
Informacje o trasie całej wycieczki
Dystans: 19,2 km
Czas przejścia wg mapy: 11:17 godziny
Suma podejść i zejść: 1 805 metrów
Via ferrata Ramsauer informacje
Trudność trasy: C, czas przejścia: 3:30 godziny
Via ferrata Ramsauer jest umiarkowanie trudna, oceniona na C, ale głównie mamy do czynienia z trudnościami A/B i w kilku miejscach B/C. Ze względu na swoją długość nie należy jej jednak lekceważyć.
Via ferrata Ramsauer topo
Podejście do schroniska Guttenberghaus
Samochód zostawiamy na płatnym parkingu (bodajże 3 EUR za cały dzień). Początkowo podążamy ścieżką nr 616 wzdłuż potoku Feistererbach, w miarę wysokości opuszczamy stopniowo las i dochodzimy do pola kosówek. W pierwszej połowie września to miejsce, gdzie (w końcu!) wychodzimy ponad chmury. Dalej zakosami kierujemy się dolnej stacji kolejki służącej do transportu towaru. Liczne serpentyny doprowadzają nas do schroniska Guttenberghaus, skąd cały czas ponad nami rozlewa się morze chmur.Szlak wije się między kamieniami i sosnami, stając się coraz bardziej stromy. Część drogi jest zabezpieczona liną stalową. To naprawdę nie jest konieczne.
Szlak do Guttenberghaus to już ponad 1000 m podejścia. Warto zatrzymać się i zrobić sobie przerwę, rzucając okiem na Sinabell.
Podejście do ferraty
Via ferrata Ramsauer - przebieg
Od przełęczy rozpoczynamy samotną wędrówkę i dla nas ferrata staje się coraz ciekawsza. Na zdjęciu widać dość zadziorne szczyty, przez które nie będziemy przechodzić, ferrata mija je od południowej strony. Przed szczytem Schmiedstock kierujemy się w lewo stromo w dół (stopnie, trudności C) i dalej w głąb piarżystego żlebu, po czym spokojnie trawersujemy poniżej Schmiedstocku.
Gamsfeldspitze (2655 m) pokonujemy grzbietem, tutaj teren jest ubezpieczony (liny, stopnie), dodatkowo trzeba zachować czujność na spadające kamienie. Trudności w zdobyciu Gamsfeldspitze oceniam na B/C.
Dalej idziemy stromo w dół, w nieco łatwiejszym terenie (miejscami bez ubezpieczeń), granią na szczyt Niedere Gamsfeldspitze (2604 m). Na zejściu czeka nas jeszcze krótkie zacięcie (B/C). I to koniec sztucznych ułatwień. Schodzimy na przełęcz Edelgrießhöhe (2505 m). Czas przejścia: 2 godz. Przewodniki mówią o 3 godz. Mieliśmy to szczęście, że przeszliśmy samotnie odcinek od Scheichenspitze do przełęczy Edelgrießhöhe, dzięki czemu zaoszczędziliśmy sporo czasu.
Z przełęczy Edelgrießhöhe wróciliśmy drogą 618 do schroniska. Krajobraz w dolinie jest księżycowy. Ze schroniska Guttenberghaus wracaliśmy znanymi już zakosami do parkingu. Łagodne popołudniowe słońce i chmury, które rozeszły się w czasie, kiedy pokonywaliśmy ferratę, zapewniły nam wspaniałe widoki. To najlepsza nagroda po trudach wspinaczki.