03/12/2021

Alpy Salzburskie, Ramsau am Dachstein: via ferrata Irg II + via ferrata Koppenkarstein

Via ferraty Irg II i Koppenkarstein stanowią połączenie przygody, w postaci ciekawej wspinaczki i podziwiania wspaniałych, podniebnych widoków na masyw Dachstein i lodowiec. Dobrze przygotowana trasa przypadnie do gustu wszystkim, którzy mają za sobą pierwsze kroki na żelaznych szlakach i szukają mocniejszych doznań. 

via ferrata Koppenkarstein

Mapa trasy: ferrata Irg II + ferrata Koppenkarstein
Link do trasy >>>


Via ferrata Irg II - topo

Via ferrata Irg II - topo

Via ferrata Irg II - informacje

  • Trudność: C/D
  • Długość wspinaczki: 280 m
  • Wysokość całkowita: 600m
  • Czas wspinaczki: 2 godziny
  • Czas całkowity: 4:30 godziny

Via ferrata Irg II - przebieg trasy

Podejście z parkingu przez przełęcz Edelgrießhöhe (2500 m)

Samochód zostawiamy na bezpłatnym parkingu obok restauracji. Jest mały, ale pomimo nie tak wczesnej pory, bez problemu znajdujemy wolne miejsce. Czeka nas około 6 km dojścia do startu ferraty Irg II i około 1200 metrów podejścia. Powiem tak - dość solidna rozgrzewka jeszcze nikomu głodnemu przygód nie zaszkodziła. 😀Zwłaszcza, że im wyżej, tym ciekawszy krajobraz wokół nas.

Irg II topo, Ramsau am Dachstein atrakcje, Alpy Salzburskie ferraty
Irg II topo, Ramsau am Dachstein atrakcje, Alpy Salzburskie ferraty
Irg II topo, Ramsau am Dachstein atrakcje, Alpy Salzburskie ferraty
Irg II topo, Ramsau am Dachstein atrakcje, Alpy Salzburskie ferratyIrg II topo, Ramsau am Dachstein atrakcje, Alpy Salzburskie ferraty

Przed startem na ferratę zrobiliśmy krótką przerwę - wrześniowe słońce, choć lżejsze od letniego, potrafi zmęczyć (2 litry wody w plecaku to minimum). Uzupełniliśmy płyny i węglowodany. Para przed nami wyruszyła kwadrans wcześniej, za nami nikt się nie szykował. Mieliśmy zatem psychiczny luz.

Irg II topo, Ramsau am Dachstein atrakcje, Alpy Salzburskie ferraty

Sama ferrata Irg II była dla mnie nie lada wyzwaniem. Przyzwyczajona do niezbyt trudnych słoweńskich ferrat, tutaj poczułam różnicę między słoweńską, a austriacką trudnością C. Tych trudności C na drodze było sporo, za to tylko dwa odcinki o trudności D. Pamiętam swoje skupienie podczas pokonywania trudności. Wspaniałe widoki wokół, ogromne ekspozycje i pion pode mną. Pod koniec dołączyło zmęczenie, bo dość mocno ciągnęłam z ręki (a moc w nich, pomimo regularnych ćwiczeń, pozostawia sporo do życzenia). Niemniej warto było męczyć się! 😊

via ferrata irg II, ramsau
via ferrata irg II, ramsau
via ferrata irg II, ramsau
via ferrata irg II, ramsau
via ferrata irg II, ramsau
via ferrata irg II, ramsau

Großer Koppenkarstein (2865 m)

Großer Koppenkarstein (2865 m)
Großer Koppenkarstein (2865 m)

Via ferrata Irg II - historia, ciekawostki

 
Via ferrata Irg II to klasyczna via ferrata w masywie Dachstein o bogatej historii. Ten żelazny szlak zbudowano w 2004 roku, nazwaną na cześć Georga („Irga”) Steinera, który jako pierwszy wspiął się na południową ścianę Dachsteinu. 11 lat później, tj. w 2015 roku okazało się, że trasa znajduje się zaledwie kilka metrów po stronie kraju związkowego Górnej Austrii. Budowniczym trasy zarzucono nielegalność działań, bowiem przebieg ferraty znajdował się na obszarze Natura 2000. Kraje związkowe Górnej Austrii i Styrii, na granicy których znajduje się szczyt Großer Koppenkarstein (2865 m), nie mogły dojść do porozumienia i przeniesiono szlak o kilka 100 m w lewo, na stronę Styrii.
 

Via ferrata Koppenkarstein


W porównaniu do ferraty Irg II to bułka z masłem! ;) Podniebna trasa zapewnia szeroką panoramę, atrakcje w postaci drabinek czy linowego mostu.

Via ferrata Koppenkarstein - informacje

  • Trudność: B/C
  • Długość wspinaczki: 320 m
  • Wysokość całkowita: 500 m
  • Czas wspinaczki: 1:15 godz
  • Czas całkowity: 3:00 godz.

Via ferrata Koppenkarstein - fotorelacja

Via ferrata Koppenkarstein, ramsau
Via ferrata Koppenkarstein
dachstein glacier, Via ferrata Koppenkarstein
Via ferrata Koppenkarstein

Via ferrata Koppenkarstein dostępna jest ze stacji kolejki linowej Dachstein, dlatego poleca się na szybki wypad lub niezbyt doświadczonym turystom. Na stacji ma swój początek lub koniec.

Nasze zakończenie via ferraty było nieco wcześniej, tuż za linowym mostem. Ferrata poprowadzona jest grzbietem, a jej pokonanie nie powinno stanowić większych technicznych problemów. Liczne liny, stalowe stopnie czy drabina zapewniają bezpieczeństwo.Trasa oferuje wspaniały widok na szczyt Dachstein, lodowiec o tej samej nazwie i ferratę Ramsauer, o której pisałam tutaj>>>.

Powrót na parking drogą 672 i Jungfrauensteig

Za mostem linowym znajduje się tunel, po jego przejściu musimy przejść przez trawers i tutaj pięknie widać ścianę, po której poprowadzona jest ferrata Irg II. Szlak prowadzi skałami w dół, są zabezpieczone linami, a następnie czeka nas przejście przez płat śniegu. Przydały się wtedy raczki, dzięki którym zejście odbyło się szybko i bezpiecznie. Następnie szlak połączył się z tym, którym podchodziliśmy, więc dalsza droga była nam znana. 

Via ferrata Koppenkarstein

Topo via ferrata Koppenkarstein 

via ferrata Koppenkarstein topo

Może zainteresuje Cię również

Alpy Salzburskie, Ramsau am Dachstein: via ferrata Hias, via ferrata Siega >>>