26/09/2021

Alpy Salzburskie, Ramsau am Dachstein: via ferrata Hias, via ferrata Siega

Ramsau am Dachstein uważane jest za kolebkę żelaznych ścieżek w Alpach i do dziś jest styryjskim rajem ferrat. Region Schladming-Dachstein posiada obecnie łącznie 19 via ferrat, jedną specjalnie dla dzieci i dwie dla młodzieży.

W wąwozie Silberkarklamm znajdują się trzy via ferraty o podobnym stopniu trudności: Hias (D), Rosina (D) i Siega (C/D), ta ostatnia położona nieco powyżej wąwozu.

Alpy Salzburskie, Ramsau am Dachstein: via ferrata Hias, via ferrata Siega
 

Trasa na mapie

Cechą szczególną Hiasa i Rosiny jest to, że obie zaczynają się mostem linowym, który rozciąga się nad wąwozem Silberkarbach, a następnie prowadzi w górę po stromych ścianach, zabezpieczonych stalową linką i kołkami. Ponadto dwie via ferraty znajdują się prawie dokładnie naprzeciw siebie, dzięki czemu można obserwować wspinaczy na drugiej trasie, gdy się wspinają.

Via ferrata Hias została nazwana na cześć budowniczego szlaku wąwozowego Matthiasa Erlbachera. Jeśli masz wystarczająco dużo czasu (i pary w rękach :), możesz połączyć dwie lub wszystkie trzy via ferraty, a następnie zatrzymać się przy schronisku Silberkarhütte.

Miejsce parkingowe i wjazd do Silberkarklamm

Zwłaszcza przy dobrej pogodzie i w weekendy warto wyjść wcześnie: gdy parking przy wejściu do wąwozu jest pełny, wędrówkę na Silberkarklamm można łatwo przedłużyć o dziesięć do dwudziestu minut. Zaparkować wtedy można wzdłuż drogi dojazdowej, która prowadzi do wąwozu. Przy okazji sam parking jest bezpłatny. My z uwagi na zaplanowaną trasę zostawiliśmy samochód na płatnym (3 EUR za cały dzień) parkingu przy zejściu ścieżki nr 616, który mieści się tutaj>>> .

Wstęp do wąwozu Silberkarklamm kosztuje 4,20 EUR (płatność tylko gotówką). To dość uczciwa cena, jeśli wziąć pod uwagę, że wąwóz i schronisko Silberkarhütte od prawie 90 lat są własnością prywatną rodziny Erlbacher. Osuwiska błotne i lawiny, skutkują ogromnymi kosztami utrzymania i pracochłonnymi pracami naprawczymi, m.in. przy użyciu helikopterów i specjalnych koparek. Możesz zobaczyć zdjęcia tego na wystawie przy toaletach Silberkarhütte

Silberkarklamm

Podejście do via ferraty Hias

Za kasą przy wejściu przekraczamy rzekę Silberkarbach i już po dziesięciu minutach docieramy do wejścia do via ferraty. Nietrudno rozpoznać początek - bezpośrednio przy wejściu znajduje się linowy most. Kilka metrów dalej, dojdzie się do via ferraty Rosina, która prowadzi do przeciwległej ściany po lewej stronie.


Most linowy prowadzi na drugą stronę potoku, a tym samym na początek sportowej i dobrze zabezpieczonej via ferraty (D), przy czym piękne miejsca wspinaczkowe są wielokrotnie przerywane krótkimi trasami spacerowymi. Zaraz za mostem linowym idzie prosto z poziomu do pionu.Po pierwszych skalnych zmaganiach, gdzie trzeba dużo posiłkować żelaznymi chwytami (C/D), teren znów staje się łatwiejszy, trochę spacerowy, ciągle ubezpieczony (B/C) i po kilku kolejnych skalnych zmaganiach dociera się wreszcie do drugiego mostu linowego (C). Następnie trzeba pokonać stopień skalny (D), by znów móc odpocząć w łatwiejszym, spacerowym poziomie (A) przed najpiękniejszym odcinkiem via ferraty. Ferrata biegnie dalej po bardzo stromej krawędzi (C/D). Potem następuje niska ściana (D) i stromy odcinek (D), a pod koniec staje się łatwiej (A i C). Ufff…. Via ferrata jest krótka, bardzo spektakularna, wymagająca siły i nie tolerująca lęków.

Niestety nie mam wielu zdjęć z przejścia ferraty (szłam solo). Te, które zrobiłam nie oddają faktycznych trudności i ekspozycji. Niemniej polecam - to świetna przygoda! :)
 Alpy Salzburskie, Ramsau am Dachstein: via ferrata Hias, via ferrata Siega

Alpy Salzburskie, Ramsau am Dachstein: via ferrata Hias

 

Zejście z via ferraty Hias i droga do schroniska Silberkarhütte

Ferrata kończy się w niezbyt ciekawym miejscu (w lesie). Do rozwidlenia idziemy ścieżką przez las. Później mamy możliwość powrotu w lewo do wąwozu (na via ferratę Rosina) albo w prawo do schroniska Silberkarhütte i via ferrata Siega. Ja poszłam w prawo, do schroniska, gdzie zrobiłam krótką regenerację przed kolejnym żelaznym szlakiem.

Alpy Salzburskie, Ramsau am Dachstein: via ferrata Hias, via ferrata Siega
 
Alpy Salzburskie, Ramsau am Dachstein: via ferrata Hias, via ferrata Siega

 

Via ferrata Siega

Via ferrata Siega prowadzi przez południowo-wschodnie odsłonięte ściany nad schroniskiem Silberkarhütte. Jest to wymagająca technicznie i stroma ferrata, zdecydowanie nie nadaje się dla początkujących. Podążając za znakami, droga pnie się stromo przez kosodrzewiny i po gruzach do początku via ferraty (C/D), co może przysporzyć problemów. Stalowa lina prowadzi prawie pionowo nad gładkimi płytami wapiennymi (głównie C / D z krótkimi przejściami regeneracyjnymi B w nieco łatwiejszym terenie) - wyglądają na trudne, ale w rzeczywistości nie są takie złe. Grzbiet (A) prowadzi do końcowego wzniesienia: wznosi się nad ścianą (C/D i C). Na samym końcu po łatwym terenie (A i B).

via ferrata Siega

via ferrata Siega

via ferrata Siega

Alpy Salzburskie, Ramsau am Dachstein: via ferrata Hias, via ferrata Siega


Via ferrata Hias topo

Via ferrata Siega topoVia ferrata Hias i via ferrata Siega podsumowanie

Hias i Siega to dwie trudne (D), ale dobrze zabezpieczone via ferraty, przy czym wymagające odcinki są raczej krótkie, a pomiędzy nimi zawsze jest czas na relaks. Ogólnie rzecz biorąc, Siega jest nieco lżejsza niż Hias, ale ze względu na orientację południowo-wschodnią jesteśmy mocno wystawieni na działanie słońca i dlatego może być dość męcząca.

Ścieżka 619 i schronisko Stangalm

Via ferrata Siega kończy się przy szlaku turystycznym nr 619. Droga dalej pnie się do góry, dając nam coraz ładniejsze widoki wokół. Co więcej, wokół ścieżki jest mnóstwo roślin i kwiatów, co bez wątpienia jest jej ogromnym walorem. Nie spotkałam się dotąd z tak ukwieconym szlakiem. Górscy esteci z pewnością docenią to. Nie ukrywam, że dzięki temu jakoś łatwiej znosiło się podejście. Krótką przerwę robimy przy zamkniętym (niestety!) schronisku Stangalm. 

 
Alpy Salzburskie, Ramsau am Dachstein: via ferrata Hias, via ferrata Siega

Alpy Salzburskie, Ramsau am Dachstein: via ferrata Hias, via ferrata Siega 

Skrzyżowanie szlaków Grubach i ścieżka 618

Na skrzyżowaniu szlaków Grubach kontynuujemy wędrówkę szlakiem nr 618. Od jakiegoś czasu jesteśmy sami na szlaku. Nieustannie docierają do nas odgłosy mieszkańców Alp, czy to świstaków czy ptaków, które szaleją nad nami. Wokół nas mnóstwo wapieni, zieleni, kwiatów. Pomimo zmęczenia, które powoli zaczyna się odzywać, idzie się naprawdę przyjemnie.
Przełęcz Feisterscharte i schronisko Guttenberghaus

Z przełęczy już tylko kilka kroków dzieli mnie od schroniska Guttenberghaus. Tutaj też znajduje się koniec drogi zejściowej ze szczytu Sinabell, na który można wejść ferratą z okolic schroniska (bardzo mocne C).

Guttenberghaus

Guttenberghaus

Guttenberghaus

Okolice schroniska w porze popołudniowej są okupowane przez owce. Widać, że dobrze im na wysokościach i widok turystów jest dla nich czymś normalnym. Nie bardzo chcą się fotografować, raczej wolą leniwe skubanie trawy niż pozowanie do zdjęć.

Ścieżka 616 i zejście do parkingu

Ze schroniska już tylko półtora godziny drogi dzieli nas od parkingu. Zejście jest dość mocne, nasze mięśnie odczują te ponad 1000 metrów w pionie i 5,3 km. Schodzimy zakosami, które zdają się nie mieć końca. Początkowo wąską ścieżką, na której trzeba zachować czujność, żeby nie wywinąć orła, a później bardziej wygodną, szerszą drogą przez las. 
Zasady wędrówek po via ferratach


Trasy Via Ferrata są wymagające i wymagają dobrej kondycji, braku zawrotów głowy i pewności stąpania.

Zawsze używaj kasku i zestawu do via ferrat, aby przymocować się do liny zabezpieczającej. Wiele akcji ratownictwa górskiego jest wynikiem nieostrożności i złych warunków pogodowych.

Wiele tras zajmuje większość dnia. Planując wycieczkę zawsze uwzględnij możliwość nagłej zmiany pogody. Przygotuj się: noś zapasową odzież i spory zapas żywności.

Zawsze okazuj szacunek innym alpinistom. W razie potrzeby poinformuj ich o możliwych zagrożeniach.

Zadbaj o nasze środowisko. Zabieraj ze sobą tylko zdjęcia i wspomnienia - nie zostawiaj śladów.