07/02/2021

Beskid Żywiecki: Żabnica Skałka - Hala Rysianka - Hala Boracza

Tuż po ataku "bestii ze wschodu" wybrałam się w Beskidu Żywiecki i przeszłam tak zwaną klasykę tego regionu. Było mroźno, słonecznie i pięknie - czyli tak, jak przez zimę być powinno. Zapraszam po raz kolejny w moje ulubione beskidzkie tereny.

Beskid Żywiecki: Żabnica Skałka - Hala Rysianka - Hala Boracza

Przebieg trasy:

LINK DO TRASY: MAPA TURYSTYCZNA >>> 


Trasa: Żabnica, Skałka – Żabnica, Skałka | mapa-turystyczna.pl

Informacje o trasie:

Długość trasy: 15,6 km
Czas przejścia wg mapy: 5:05h
Suma podejść: 805 m
Najwyższy punkt: Schronisko PTTK Hala Lipowska, 1269 m n.p.m.

Żabnica Skałka - Hala Pawlusia - Schronisko PTTK na Hali Rysiance

Samochód zostawiamy na parkingu obok sklepu w Żabnicy Skałce. W poniedziałek, w okolicach godziny 9:00 miejsca na parkingu powoli wypełniają się. To jeden z dowodów na to, że rejon ten cieszy się popularnością nie tylko w weekendy. I nic w tym dziwnego, wszak to jeden z najpiękniejszych i najbardziej widokowych rejonów w okolicy. Jednak na wspomniane widoki będziemy musieli trochę poczekać.


Wędrówkę zaczynamy podążając zielonym szlakiem, który doprowadzi nas do schroniska na Rysiance. Kroki stawiamy szybko - w temperaturze minus dwudziestu stopni musimy się porządnie rozgrzać. Początkowo idziemy asfaltem, za ostatnimi domami odbijamy w prawo. Tutaj też zaczyna się faktyczne podejście i to mocne zdobywanie wysokości zakończy się dopiero na skrzyżowaniu szlaków przy Hali Pawlusiej, czyli po niespełna 6 kilometrach od parkingu.

Mamy to szczęście, że po intensywnych opadach śniegu w sobotę, niedzielni wędrowcy przedeptali je na tyle, że szło się naprawdę przyjemnie, wyraźnie wydeptaną ścieżką. Na początku podejścia, spotkaliśmy osoby, które zdecydowały się na założenie raków/raczków na dalszą część wędrówki. Ja, choć miałam je w plecaku, poradziłam sobie świetnie bez nich. Weekendowa warstwa śniegu przykryła kamienie, korzenie czy wcześniejsze oblodzenia. Moje buty z cudownie twardą podeszwą radziły sobie w tym terenie jak Fiat Panda 4x4 na ośnieżonych alpejskich drogach, wyprzedzająca na zakrętach innych uczestników ruchu, których zaskoczyła zima.

Droga przez las trochę się ciągnie, zwłaszcza, kiedy towarzysz rusza ze swoimi skiturami po leśnych, nieoznaczonych ścieżkach. Szłam więc sama, z szeroko otwartymi źrenicami, wszak taka zima nie zdarza się często. :) Nasłuchiwałam odgłosów, jakie czasem dobiegały z lasu - poza ludzkimi śladami, odbicia dużych kopyt nie były rzadkością. Miałam ogromną nadzieję, że w taki mróz niedźwiedzie głęboko śpią.

Beskid Żywiecki: Żabnica Skałka - Hala Rysianka


Podejście przez las jest długie, ale zdarzają się piękne, widokowe momenty, takie jak na przykład ten, z widokiem na Skrzyczne.

Beskid Żywiecki: Żabnica Skałka - Hala Rysianka - Hala Boracza - PANORAMA


A później jest już coraz lepiej, po kilku kilometrach marszu czas na szersze widoki z Hali Pawlusiej:


 A tutaj już w drodze do schroniska na Hali Rysiance - pięknie prezentują się Pilsko i Babia Góra.
 

 

Hala Rysianka

 
I w końcu długo wyczekiwane schronisko, wspaniałe widoki z hali i szarlotka na ciepło. :) Pycha!

Jedna rzecz nie pasowała mi to zimowego krajobrazu - to rozjeżdżone skuterami śnieżnymi hale. Mam wrażenie, że takie zabawy na śniegu to nowa plaga w górach, poza morsami.

 Okno pogodowe w schronisku
 
Beskid Żywiecki: Hala Rysianka panorama
Pilsko i Babia Góra na horyzoncie
 
https://www.zgoramiwtle.pl/2021/02/beskid-zywiecki-zabnica-rysianka-boracza.html
 Skrzyżowanie szlaków na Hali Rysiance

 

Popatrzmy sobie na góry wokół:

Na pierwszy planie mamy górskiego szkodnika, nad nim wznosi się Pilsko, a po lewej nieśmiało wygląda Babia Góra.


Na Tatry śmiało możemy popatrzeć, choć widać je nieco niewyraźnie. W całej okazałości zobaczymy je kawałek dalej, na Hali Lipowskiej i dalej - Hali Bacmańskiej.

 
Kiedy spojrzymy na prawo, sięgamy wzrokiem za granicę, w stronę Słowacji, gdzie wyraźnie widać szczyty Małej Fatry. A jak się wędruje po Małej Fatrze można przeczytaj tutaj>>> i tutaj>>> - polecam gorąco. :) 
 
 
Hala Rysianka: panorama 

Hala Rysianka -> Hala Lipowska -> Hala Bacmańska -> Hala Redykalna

 
Dalsza część wędrówki prowadziła przez, co tu dużo pisać, moją ulubioną część Beskidu Żywieckiego, bo w Tatrami w tle. Z Rysianki na Halę Redykalną mamy do przejścia 4,5 km i większość trasy prowadzi przez rozległe i panoramiczne hale. Na trasie nie mamy już mocnych podejść czy zejść, zatem można powiedzieć, że “najgorsze za nami”. 

Poniższe kilka zdjęć zrobiłam dosłownie kilkanaście metrów od schroniska na Rysiance, wtedy szliśmy już w kierunku Hali Lipowskiej.

Hala Rysianka zimą, raj dla wędrowców i skiturowców

Hala Rysianka zimą, raj dla wędrowców i skiturowców

Hala Rysianka zimą, raj dla wędrowców i skiturowców

Hala Lipowska

 

Hala Lipowska - panorama zimowa na Tatry

 

Hala Bacmańska

 

Jest dobrym punktem widokowym polsko-słowacki grzbiet od Pilska po Wielką Raczę. Panorama widokowa sięga po Tatry, Góry Choczańskie, Małą Fatrę i Wielką Fatrę.


Hala Bacmańska - zimowa panorama

Hala Bacmańska - zimowa panorama

Hala Bacmańska, Beskid Żywiecki, panorama

Beskid Żywiecki, Hala Bacmańska - panorama zimą

 

Hala Redykalna

 
Widoki z tego miejsca są rozległe - obejmują Beskid Śląski, grupę Wielkiej Raczy i Wielkiej Rycerzowej w Beskidzie Żywieckim, po Małą Fatrę na Słowacji.

Beskid Żywiecki: Hala Redykalna - zimowa panorama

Na szlaku. Beskid Żywiecki zimą.

Beskid Żywiecki, Hala Redykalna - zimowa panorama

Beskid Żywiecki, Hala Redykalna - zimowa panorama

Beskid Żywiecki, Hala Redykalna zimą

Polana Cukiernica


Beskid Żywiecki, Polana Cukiernica zimą

Hala Boracza


Beskid Żwiecki, Hala Boracza - zimowa panorama Ostatnie spojrzenie na okolice

To już ostatni etap wędrówki z pięknymi widokami. Dalsza część trasy to zejście trochę szlakiem leśnym, trochę asfaltem do parkingu. Na tym ostatnim, szczególnie śliskim, trzeba bardzo uważać, żeby nie wywinąć orła. :)

Na zakończenie, zamiast podsumowania, muszę przyznać, że to do tej pory jedna z moich piękniejszych wycieczek zimowych. Bardzo lubię wracać w te rejony o każdej porze roku. Mogę modyfikować trasy, w zależności od warunków pogodowych lub długości dnia. Mogę wybrać trasę krótką, tak jak opisana wyżej albo wędrować przez cały dzień. 


Może zainteresuje Cię także

Słowacja. Wąwozy Małej Fatry, Mały i Wielki Rozsutec >>>

Beskid Śląski, Barania Góra 1220 m n.p.m. - przez Cieńków i Gawlasa >>>