01/02/2023

Madera - 10 miejsc, które musisz koniecznie zobaczyć…

 ... w tym miejsc, których nie ma w przewodnikach. Zapraszam!

Madera - 10 miejsc, które musisz koniecznie zobaczyć

Madera jest jednym z podróżniczych kierunków, które zyskują na popularności w ciągu ostatnich kilku lat. Mała wyspa przyciąga miłośników aktywnej turystyki i atrakcji przyrodniczych. Zapraszam na wpis, w którym wybrałam 10 miejsc, które zrobiły na mnie największe wrażenie.

1. Przylądek św. Wawrzyńca - Ponta de São Lourenço


To obowiązkowy punkt planu miłośników pieszych wędrówek. Trasa od parkingu na kraniec przylądka mierzy około 3,5 km i jej pokonanie powinno zająć 1 godz. 40 min (w jedną stronę). Tyle mówią mapy, a w rzeczywistości warto poświęcić na przemierzenie szlaku więcej czasu. Wspaniałe widoki, wysokie klify i kontrastujące kolory oceanu i roślinności powodują wzmożoną potrzebę robienia zdjęć. Uwaga: włóż wygodne buty do trekkingu, to nie jest łatwy szlak spacerowy.

Link do początku trasy (bezpłatny parking) >>>

Przylądek św. Wawrzyńca - Ponta de São Lourenço


2. Płaskowyż Paul da Serra


Madera ma górski charakter, a Paul de Serra to obszar prawie płaski. Warto wybrać się na najwyższy punkt Pico Ruivo do Paul (1639 m), skąd przy dobrej widoczności można podziwiać północne i południowe wybrzeża wyspy. Niegdyś obszar ten służył do wypasania zwierząt, obecnie odradza się tam roślinność pierwotna. Ciekawostka: praktycznie cała energia wiatrowa produkowana na wyspie pochodzi właśnie z farm wiatrakowych znajdujących się na płaskowyżu.

Link to tarasu widokowego, z którego rozciąga się widok na płaskowyż i najwyższe szczyty Madery >>>
Płaskowyż Paul da Serra


3. Kolejka linowa Achadas da Cruz


Przejażdżka przynajmniej jedną z kolejek linowych na Maderze to jedna z najważniejszych rzeczy do zrobienia na wyspie. I myślę, że kolejka linowa Achadas jest jedną z najlepszych. Dlaczego warto wybrać akurat tę? Jest niesamowicie stromo. To tutaj spotykają się północne i zachodnie wybrzeża Madery. Jest ładna promenada nad oceanem z widokiem na klify. Nie ma tłumów jak w wielu popularnych miejscach. Koszt przejazdu w dwie strony do 5 EUR (październik 2022).

Link do kolejki >>>
Kolejka linowa Achadas da Cruz - promenada nad oceanem


4. Faial - przeszkolny taras widokowy i ekstremalnie widoki z wysokich klifów


Nieopodal Santany - znanej z charakterystycznych, tradycyjnych domów (co moim zdaniem jest przereklamowanym, acz bardzo popularnym miejscem wśród turystów) znajduje się miasteczko Faial. I nie ma w nim niczego specjalnego, poza miejscem widokowym, który na mnie zrobił ogromne wrażenie i został na długo w pamięci. Kilka kroków od darmowego parkingu znajduje się także bezpłatny (!) taras widokowy, przeszklony, ale bardziej spektakularny niż ten w Cabo Girao i niezbyt popularny. Poza tarasem można stanąć też na jednym z klifów i to wspaniałe doświadczenie dla odważnych. :) W tym miejscu czuje się siłę oceanu i można zrobić test na lęk wysokości. Polecam!
Link do atrakcji >>>
 
Faial - klify i zapierający widok na ocean
 

5. Camara de Lobos - promenada


To małe, urokliwe rybackie miasto, w którym zjemy świeżą rybę (polecam spróbować pałasza czarnego, który smakuje lepiej, niż wygląda, a występuje tylko w dwóch miejscach na świecie, w tym u wybrzeży Madery). Spacer promenadą o zachodzie słońce zostanie na długo w twojej pamięci. A ścieżka spacerowa ciągnie się aż do Funchal.
Link do jednego z widoków na trasie >>>
Camara de Lobos - promenada

6. Canical - plaża


Ukryta, niezbyt kameralna, ale z prysznicem, mini barem i bezpłatnym parkingiem, z którego musimy pokonać kilkadziesiąt schodów w dół (ale warto! :). Dobre miejsce na odpoczynek i kąpiel nawet w październiku. Fajna opcja, żeby zrobić przystanek w trakcie zwiedzania - wokół jest dość sporo atrakcji.
Link do plaży>>>
Madera. Canical - plaża

7. Dolina Zakonnic


Samej doliny nie zwiedziłam, ale opinie, którymi się sugerowałam, niezbyt zachęcały do tego. Na Maderze szkoda czasu na zwiedzanie miejsc przeciętnych, kiedy mamy ograniczony czas. :) Dlatego na dolinę popatrzyłam z góry i wybrałam najlepsze ku temu miejsce. Różnica wysokości od dna doliny do szczytu Pico de Serradinho (1443 m) - to ten na pierwszym planie zdjęcia - to niespełna 1000 metrów. K I L O M E T R :)
Link na najlepszy punkt widokowy >>>

Madera - Dolina Zakonnic


8. Pico do Arieiro - Pico Ruivo


Górska wycieczka była dla mnie jednym z ważniejszych punktów poznawania wyspy. Wszak na tym blogu piszę w 90% o górach. 🙂 Te na Maderze kazały czekać na siebie aż 5 dni od mojego przylotu, bo pogoda w tym rejonie bywa bardzo kapryśna. Ale czekać było warto i warto także zarezerwować sobie 6-7 godzin na wycieczkę, z odpoczynkiem i częstymi postojami na zdjęcia. Tuż pod Pico do Arieiro znajduje się duży parking, który zapełnia się bardzo szybko.
Link do Pico do Arieiro >>>
Madera: Pico do Arieiro - Pico Ruivo

9. Prehistoryczny las - Fanal


W każdym przewodniku piszą o prehistorycznym lesie, który często spowija mgła i który ma niesamowity klimat. Las Fanal ma ogromną moc przyciągania turystów. Dlaczego? Myślę, że przenosi w inny wymiar, jak z filmu lub bajki, w którym możemy zagubić się, spacerując między kolejnymi drzewami, które wyłaniają się z mgły. Ta bajka zaczyna się raptem kilka kroków od drogi.
Link >>>
Madera - Fanal - prehistoryczny las

10. Porto Moniz - panorama na miasto i naturalne baseny


W Porto Moniz możemy wybrać się na płatne i bezpłatne baseny. To dość popularna forma spędzania czasu w tym mieście. Ale teraz zachęcam do tego, żeby wspiąć się serpentynami ponad miasto i popatrzeć na nie z góry, tam, skąd nikt nie patrzy. :) Do tego punktu widokowego nie było łatwo dojechać, ale było warto (samochód trzeba zostawić jakieś 300 metrów wcześniej).
Tutaj link do mało popularnego punktu widokowego >>>
Madera, Porto Moniz - panorama na miasto

Wybranie top 10 miejsc na Maderze nie było łatwe. Swoją podróż zapisywałam pinezkami na mapach Google i mam ich ponad 100. 🙂 Było aktywnie, było pięknie i taki był mój plan na tę wyspę. A jeśli dotrwałeś do końca tego wpisu, to zazdroszczę Ci, bo pewnie masz tę podróż w planach.

Zapraszam do innych wpisów o Maderze!